rastenie_biro

Совети за позелен работен простор

Ако веќе размислувате како да бидете поефикасни во употребата на ресурсите и да ја направите вашата средина попријатна, една идеја е дека можете да започнете од вашиот работен простор. Просторот во кој поминувате секојдневно, пет пати во седмицата можете лесно … Continue reading Совети за позелен работен простор

figueres

Муабет со Кристиана Фигуерес оваа среда

Изминатата недела делегации од 196 држави во светот се собраа во свестскиот конференциски центар во Бон, Германија под закрилата на Обединетите Нации и преговараа околу содржината на текстот на меѓународен  договор за клима кој ќе треба да го потпишат во Париз овој декември. Continue reading “Муабет со Кристиана Фигуерес оваа среда”

korab (14)

На врвот помеѓу границите

Сте се запрашале ли некогаш како изгледа да стоиш на највисоката точка во една земја!? Високо е, прекрасно, и само тогаш ќе разберете колку многу убавина може да има во едно парче земја. Continue reading “На врвот помеѓу границите”

vegansvadba

Првата веган свадба во Македонија

Македонија може да се пофали со убава природа, квалитетно вино, ајвар и домашно слатко, ама од вчера може да се пофали и со првата веган венчавка. Наташа и Столе, двајцата долгогодишни активисти за правата на животните решија својата љубов да ја крунисаат како што најдобро знаат- со многу веганска храна. Continue reading “Првата веган свадба во Македонија”

kotor

Убавата Бока Которска

Сместена помеѓу бујни зелени планини се крие убавата Бока Которска. Залив опколен од сите страни со зеленило и шармантни мали градчиња со мирис на минато и поглед на Јадранско море.  Continue reading “Убавата Бока Которска”

IMG_2844

Од шетање кучиња до еко активизам

IMG_2844Хедер Изла е обична жена и мајка од Калифорнија. Ама секој ден кога излегува да ги шета своите кучиња со неа носи и една торба во која го собира ѓубрето од пластика на кое наидува во нејзините прошетки. Continue reading “Од шетање кучиња до еко активизам”

Еден необичен скопски фраер

DSCN5380Приказната за Пит започнува пред речиси една година кога активистка за правата на животните го пронајде на улиците на Скопје. Пит беше слаб и изнемоштен со рани по телото и огромна дупка на главата. Беше очигледно дека е едно од оние кучиња одгледувани за борби со кучиња, кои во Р.Македонија се забранети со закон. И покрај суровоста низ која поминал, Пит безусловно и веруваше на девојката што го спаси. Continue reading “Еден необичен скопски фраер”

Алки во боите на летото од пластично шише

Plastic Bottle Cuff Bracelets CharisaDarling.comПластичните шишиња се моментално најчестата амбалажа за многу производи. И токму затоа дури и кога се обидувате да не ги користите, секогаш ќе ви се најде понекое пластично шише дома.  Continue reading “Алки во боите на летото од пластично шише”

IMG_20150718_112940

Дали можеме да си дозволиме да го игнорираме загадувањето на воздухот!?

Share Camera360 photos1Македонија е земја со планини, реки и богата шумска вегетација, и затоа е несфатливо како главниот град на оваа земја се најде на врвот на листата на градови со загадување на воздухот.  Continue reading “Дали можеме да си дозволиме да го игнорираме загадувањето на воздухот!?”

Од Арктик до Париз за одржлива идинина!

runforyourlife1На 9 Ноември годинава ќе стартува најдолгата трка- 4000 километри, 20 дена, 6 држави, и се тоа за подигање на свеста кај луѓето за сериозноста на проблемот со климатски промени и итноста за превземање глобални мерки за справување со овој проблем. Continue reading “Од Арктик до Париз за одржлива идинина!”

Алатка за лесно составување на мебел

snapНовооснованата компанија Be-elastic, измисли практична алатка со која секој лесно може да си направи полици или маса. Станува збор за Snap, мултинаменските ногарки за маса, лесно приспособливи на било кој предмет.  Continue reading “Алатка за лесно составување на мебел”

Дебатно кино за последиците од термоелектрани на јаглен

obrenovacЦентарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест’’ од Скопје, на 15 Јули, утре, ги кани жителите на Скопје на дебатно кино со проекција на документарен филм и дискусија за последиците врз здравјето на луѓето од термоелектраните на јаглен. Continue reading “Дебатно кино за последиците од термоелектрани на јаглен”